Základní vybavení na...
...schůzku
Probíhají jednou týdně během školního roku a trvají 2 hodiny.
Na schůzky si s sebou všichni nosí takové základní věci, které potřebujeme pro hladký průběh celé schůzky. Pokud "jen jeden člověk" nedonese "jen jednu věc", musí vedoucí vymyslet náhradní řešení a to někdy může být dost vyčerpávající. Takže Vás všechny snažně prosím, noste si věci zmíněné níže.
zápisník, psací potřeby, šátek, KPZ, přezůvky (vzdušné pohodlné bačkory s bílou podrážkou), uzlovačku (cca. 1,5m dlouhý speciální provaz, který používáme k vázání uzlů. Lze koupit v obchodech se sportovním vybavením, železářství,..,), malou svačinku a pití (není nutností, ale občas se to hodí), kapesní nůž (pokud rodiče dovolí), dobrou obuv (nejlépe sportovní), vhodné oblečení (vždy přizpůsobené počasí a takové, které se bude moci zašpinit. V létě je nutné počítat s pláštěnkou nebo dobrou bundou). Vše nos v malém batohu.
Toto je základní seznam věcí. Pokud je potřeba přibalit nějaký jiný materiál kvůli programu, je to dětem sděleno ústně vedoucím oddílu.
co to je KPZ - krabička poslední záchrany
Tahle malinká krabička obsahuje věci, které se osvědčilo mít s sebou vždy a všude. Měla by se snadno vejít do batůžku či kapsy. Nejlepší krabička na KPZ je krabička od vitaminových bonbonů. Vejde se tam všechno, co je třeba a vydrží toho hodně. Na vnitřní straně víčka by mělo být jméno, adresa a číslo vlastníka krabičky, popřípadě jeho krevní skupina, telefonní číslo hasičů, policie, záchranné služby a nejlépe číslo tísňového volání 112.
|
|
...jednodenní výlet
Pořádané jednou až dvakrát do měsíce, spíše v letním období.
Jedná se o celodenní nebo půldenní výlet bez přespání. Může jít o výpravu pěší, na kole, na lyžích, výlet do bazénu, divadla či kina. Podle toho si vezmi své vybavení do malého batohu na obě ramena (nic se nenosí v ruce). O této akci jsou rodiče informováni malým letáčkem nebo ústně.
zápisník, psací potřeby, šátek, KPZ, uzlovačku, píšťalku, baterku, svačinu na celý den a pití (min.1,5L), pevnou nepromokavou obuv, vhodné oblečení (přizpůsobené počasí), oddílové tričko, pláštěnku (nikdy ne deštník), kapesní nůž (pokud rodiče dovolí), kapesník, průkaz pojištěnce, průkaz na slevy. Je dobré přibalit reflexní pásku na ruku.
...kolo
Jde tedy o speciální výlet v letním období a vyžaduje speciální výbavu . Zabalíme se do malého batohu, který bude pevně a pohodlně sedět na zádech.
zápisník, psací potřeby, šátek, KPZ, uzlovačku, baterku, energetickou svačinu na celý den, pití (min. 2L), sportovní oblečení, sportovní obuv, pláštěnku na kolo, rukavice na kolo, zdravotní průkaz, cyklistickou helmu, která bude pevně a pohodlně sedět na hlavě (platí i pro osoby nad 18 let) a základem je dobře vybavené a seřízené kolo:
náhradní duše, pumpička, pevně a dobře seštelované sedátko s řidítky a šlapkami, správně seřízené brzdy, v pořádku kola (popraskané nebo sjeté pláště, prasklé dráty) namazaný řetěz, žádná viditelná vada
• povinná výbava
• povinná výbava pří snížené viditelnosti
• nepovinná výbava
...lyže
Lyže jsou také speciálním výletem, ale v zimním období, a vyžaduje opět speciální výbavu. Pokud se jedná o běžky, zabal si potřebné věci do malého batohu, který bude pevně a pohodlně sedět na zádech nebo ti stačí malá ledvinka. Pokud by se jednalo o sjezdové lyžování, je to s výbavou složitější, ale ty si určitě poradíš.
na běžky- šátek, rukavice (můžou být dvoje), čepici, teplé ponožky, nepromokavou a větru odolnou bundu, teplé nepromokavé kalhoty, teplé pití (v termosce čaj) a energetickou svačinu, dobrou obuv s dobře seštelovaným vázáním na lyžích, KPZ, píšťalku
na sjezdovky- KPZ , šátek, rukavice (můžou být dvoje), čepici, teplé ponožky, nepromokavou a teplou bundu, teplé nepromokavé kalhoty, teplé pití (v termosce čaj) a energetickou svačinu, dobrou obuv s dobře seštelovaným vázáním, dobře usazenou přilbu. Určitě nejsou na škodu brýle a chrániče na tělo, prkno nebo sjezdovky.
...vodu
Když se jede na vodu, je potřeba být na to dobře připraven a hlavně vědět, jak všechno správně zabalit, aby se to vešlo do sudu nebo vodotěsného vaku.
zápisník, psací potřeby, šátek jako pokrývka hlavy, KPZ, uzlovačka (na uvázání lodi), svačina a pití (min. 2L), obuv do vody (sandále nebo staré kecky), oblečení: plavky nebo tričko a tričko na převlečení, ručník, rukavice na kolo (komu by vadilo pádlo), polystyrén pod zadek do lodě, oddílové tričko, kapesní nůž (pokud rodiče dovolí), průkaz pojištěnce, průkaz na slevy, igelitové pytlíky, loď, pádla a hlavně záchranou vestu s přilbou. Nikdy nezapomeň vzít pro neplavce nafukovací kruh nebo rukávky.
...výlet do skal
Tak tady už může jít i o život a nesmíš tedy na nic zapomenout. Jako vždy vezmi zápisník a psací potřeby, šátek, KPZ, sportovní oblečení (pokud možno neplandavé) ,
sportovní obuv- nejlépe kecky, lehkou bundu větrovku, energetické jídlo a pití, lano -nejlépe 60-80m, osmy, sedák, karabiny, expresky.
...vícedenní výlet
Pořádají se nejčastěji o všech školních prázdninách a jsou pořádány během celého roku.
Jde o akce, kde se minimálně jednou bude přespávat, ať někde v chatě nebo jen tak pod širákem. Snažíme se tak poznat co nejvíc koutů naší vlasti, ale vyrážíme i za hranice. V programu se uplatňuje vše, co se děti učí na schůzkách. Tyto akce jsou předběžně hlášeny asi měsíc předem a podrobné informace jsou podávány na velkých letácích. Takováto akce je pořádaná jednou do roka i s rodiči (aby měli možnost poznat a vidět, jak a co s jejich ratolestmi v oddíle zažíváme).
zápisník, psací potřeby, šátek, KPZ, uzlovačku, píšťalku, baterku, oddílové tričko, pláštěnku (nikdy ne deštník), spacák, karimatku, stan nebo přístřešek, kapesní nůž (pokud rodiče dovolí), hygienické potřeby, ručník, teplé oblečení na ven (rukavice, čepici), oblečení do klubovny a oblečení na spaní, dobrou obuv na ven a přezůvky do klubovny, hrníček, ešus a lžíci, láhev na pití,
kapesník, průkaz pojištěnce, průkaz na slevy, náhradní boty (sandále), ponožky, spodní prádlo a náhradní oblečení dle doby trvání akce.
příklad na tři dny
4x ponožky, 2x spodní prádlo, 2x tričko, 1x mikina nebo svetr,
2x dlouhé kalhoty, 1x krátké kalhoty, jednu teplou soupravu na spaní
a jednu soupravu na ven a je-li možné, tak náhradní obuv
Vše je nejlépší rozdělit do igelitových pytlíků a zabalit do velké krosny nejlépe na záda. Je dobré přibalit nějaký krém: v létě třeba opalovací, v zimě indulonu. Nikdy nezapomeň na léky!!
..tábor
Je vrcholnou akcí skautského roku, která probíhá v období velkých letních prázdnin. Stává se odměnou pro děti za všechnu snahu, kterou vynaloží během celého roku. Trvá dva až tři týdny, kdy se žije, pokud to jde, co nejvíc v přírodě. Na táboře se zažije snad všechno (pěší výlety, koupání, lezení po skalách, sjíždění vody, prolézání jeskyní ...), a proto musíš být na všechno připraven. Před každým táborem jsou podány podrobné pokyny v tištěné podobě.
Na tábor který trvá 14 dní si nesmíš zapomenout:
karimatku, spacák (Pokud je slabý, přidej deku. Ráno bývá zima), 2x teplou soupravu na spaní, 2x teplé ponožky a spodní prádlo, event. slabý kulich, ešus, plechový hrnek na pití, lžíci, škrabku na brambory (pro leváky levou), utěrku, baterku nebo čelovku (Nezapomeň náhradní baterie náhradní žárovku), nůž, zápisník, psací potřeby, dopisní papír, obálky se známkou, stezku, kartáček na zuby, zubní pastu, kelímek na čištění zubů, mýdlo v pouzdru, šampon na vlasy, hřeben, krém na opalování, repelent (proti klíšťatům), žínku na mytí, 2x ručník, plavky - pro chlapce přiléhavé (v šortkách nelze jít do Aquacentra), osušku, popřípadě látkový kapsář na osobní hygienu, pytel na špinavé prádlo, 1x toaletní papír, látkové kapesníky, šátek (jiný než ke kroji), KPZ, uzlovačku, jehlu, nit, 3x dřevěné ramínko s příčkou, pláštěnku, pevný provázek -min. 3m (nejlépe prádelní šňůru), oddílové tričko, úplný kroj (píšťalku, šátek, turbánek, opasek, tmavé jednobarevné kalhoty nebo sukni a krojovou košili, klobouk, kdo vlastní ), 5x krátké triko, 1x dlouhé triko, 2x mikina nebo svetr, 3x krátké kalhoty, 2x dlouhé kalhoty, bundu větrovku na ven do tábora a jednu pěknou soupravu oblečení do města, 10x-12x ponožky, 6x-8x kalhotky (trenýrky), čepici proti sluníčku, gumové boty, sportovní obuv, sandále, pevnou prošlápnutou obuv.
Je ještě spousta věcí, na které nesmíš zapomenout: léky, očkovací průkaz, zdravotní kartička, posudek o zdravotní způsobilosti dítěte. Tyto věci musíš ale odevzdat ještě před táborem zdravotníkovi tábora.
Vždy je dobré mít své věci podepsané nebo označené. Nezapomeň na malý batoh a do velkého batohu nebo kufru si zabal.
Můžeš si přibalit karetní nebo deskovou hru, dalekohled, knížku, pastelky, omalovánky nebo nějakou křížovku, hudební nástroj a zpěvník.
Nikdy nezapomeň si s sebou vzít slušné chování, dobrou náladu a hlavně svého maskota nebo oblíbený polštářek.
A nikdy si neber žádné drahé hry, prstýnky, náušnice, řetízky, mp3,
rádia, telefony, pyrotechnické hračky.
Ostatní potřebné věci bere dle potřeby vedoucí: lékárničku, toaletní papír, mapu, buzolu, kotlík, malý vařič, polní lopatku, sekeru, foťák, telefon.
PAMATUJ SI!! PAMATUJ SI!! PAMATUJ SI!! PAMATUJ SI!!
Na výlety se nikdy nevydávej sám. Vždy si sežeň zkušeného kamaráda! Vždy podnikej jen to, na co máš zkušenosti a znalosti! Nikdy se nepřeceňuj!!
Jako chodec jsi účastníkem silničního provozu. Chodec jsi, i když jedeš na kolečkových bruslích nebo skateboardu. Po chodníku chodíme vpravo. Jako chodec musíš samozřejmě chodit po chodníku, ale jsou místa, kde chodník není a ty musíš jít po silnici. Po silnici chodíme vždy vlevo, aby vozidla jela proti tobě, a ty jsi na ně viděl. V případě, že se řidič nebude věnovat řízení a třeba tě neuvidí, ty máš šanci zareagovat a uskočit. Pokud víš, že budeš muset jít po silnici, vždy si obleč světlé oblečení, nejlépe s reflexními doplňky. Pokud jdeš po silnici, můžete jít maximálně dva vedle sebe. Jako organizovaný útvar chodíme také vlevo. Při přecházení vozovky se musíš nejdříve rozhlédnout. Nejbezpečnější místo pro přecházení vozovky je přechod pro chodce se světelným semaforem. Na přechod vstupuj na zeleného panáčka, ale ještě před vstupem se rozhlédni, zda vozidla v obou směrech stojí a vědí o tobě, že vstupuješ na přechod. V případě, že jsi uprostřed přechodu a blikne ti červený panáček, nezastavuj se, nevracej se zpátky, ale v klidu dokonči přecházení. Pokud máš zeleného panáčka a uslyšíš houkat sirény sanitky, hasičů nebo policejního vozidla, nikdy nevstupuj do vozovky. Počkej, až tyto vozidla přejedou. Pokud u přechodu pro chodce semafor není, zastav se a řádně se rozhlédni. Když nevidíš přijíždět žádné vozidlo, můžeš vstoupit na přechod, ale i při přecházení neustálým rozhlížením kontroluj, zda se neblíží nějaké vozidlo. V případě, že v blízkosti není přechod pro chodce, přecházej silnici tam, kde máš dobrý rozhled, kolmo, co nejkratší cestou.
Před každou náročnější cestou si dvakrát zkontroluj, zda ti nic nechybí.
Pamatuj, že při velké mlze ti najít kamaráda nepomůže nic jiného než píšťalka. Při promoknutí bot si vlož do bot igelitové pytlíky. Při sušení bot použij noviny. Při cestách do zahraničí se předem dobře seznam s jejich měnou a řečí. Vždy si zabal jen to nejnutnější. I jeden gram může vážit po několika hodinách chůze kila!
Pro všechno, co podnikneš, budeš potřebovat nějakou výbavu. S jejím výběrem se vždy poraď s někým, kdo o tom něco ví, nebo kdo už jako ty cestuje déle!
Jak si věci správně zabalit do batohu
TAK A TEĎ UŽ JEN SLÁVA NAZDAR VÝLETU!!